تاثیر بی‌سابقه ویروس کرونا بر بازار گوشی‌های هوشمند چین
شیوع ویروس کرونا که از ابتدای ژانویه باعث کشته‌شدن بیش از ۹۰۰ نفر در چین شده است و کارخانه‌های این کشور را به نوعی فلج کرده است، بر دومین اقتصاد بزرگ جهان و زنجیره‌های تامین جهانی تأثیر گذاشته است.

طبق گفته‌های وبگاه اپل اینسایدر، تجزیه و تحلیل جدید شرکت تحقیقاتی کانالیز (Canalys) پیش‌بینی می‌کند که تعطیل شدن فروشگاه‌ها و همچنین تأخیر در عرضه تولیدات به دلیل شیوع ویروس کشنده کرونا تا ۵۰ درصد بر فروش گوشی‌های هوشمند چینی تأثیر گذار بوده است.

کانالیز همچنین از شهروندان درخواست کرده است تا از حضور در رویداد‌های مهم عمومی خودداری کنند. این درخواست تولیدکنندگان را مجبور کرده است تا رونمایی از محصولات خود را در کشور چین لغو و یا به تأخیر بیاندازند. فروشندگان برای تغییر نقشه راه عرضه محصول خود نیاز به زمان دارند و چنین شرایطی بر عرضه ۵G تأثیر منفی می‌گذارد.

کانالیز می‌گوید شرکت‌هایی نظیر هواوی امیدوار بودند که برنامه‌های عرضه ۵G در چین به آنها کمک کند تا فروش خود را افزایش دهند. شیائومی همچنین ممکن است تحت تأثیر تاخیر در تولید و در نتیجه عرضه گوشی‌های جدید قرار بگیرد. در همین حال، فاکس کان یکی از تأمین‌کنندگان اصلی اپل، همچنان در تلاش است تا مسیر تولید با ظرفیت کامل را هموار کند، تا بتواند کارخانه اصلی خود در شنژن را افتتاح کند.

طبق گزارش رویترز، شرکت سامسونگ الکترونیک کمترین آسیب را از شیوع کرونا دیده است، زیرا کارخانه‌های اصلی آن در کشور ویتنام واقع است و تولید آن فقط ۳٪ کاهش داشته است.